Jak prać plecak? Sprawdzony poradnik

Jak prać plecak? Sprawdzony poradnik

lip 17, 2018 Pielęgnacja 0Komentarze

Jak prać plecak?

 

Plecak stanowi bardzo modny i praktyczny dodatek do stylizacji, zwłaszcza latem. Obecna aura sprzyja, by wykorzystywać go nie tylko jako uzupełnienie wakacyjnych kreacji. Plecak może nam także towarzyszyć w praktyczny sposób w podróży, podczas wycieczki czy w drodze na plażę. Jak o każdy wartościowy element garderoby, należy o niego dbać, by mógł posłużyć nam na dłużej.


Stosując się do kilku zasad, które producent zawarł na metce, można w łatwy sposób przedłużyć życie swojego plecaka. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak prać plecak w przypadku konkretnych zabrudzeń.


Ręczne pranie plecaka nie musi być czasochłonne!


Możesz bez obaw prać plecak ręcznie w wodzie ze środkiem myjącym. Ważne, aby nie prać plecaka w pralce, nawet w trybie prania ręcznego. Pralka może uszkodzić plecak, a wyczyszczenie go ręczne wcale nie jest czasochłonne. Dzięki zastosowaniu się do kilku wskazówek, plecak będzie służył dłużej.

jak prać plecak


W przypadku plecaków materiałowych, jeśli dojdzie do zabrudzenia, warto opróżnić plecak z całej zawartości i opłukać pod strumieniem wody. Jeśli jest mocno przybrudzony, warto użyć delikatnego płynu do prania albo mydła i nanieść niewielką ilość detergentu na gąbkę a następnie powierzchniowo go wyczyścić.


Płyn należy delikatnie spłukać czystą wodą. Następnie należy pozostawić plecak do ocieknięcia, można dodatkowo osuszyć go ręcznikiem, a później suszyć go w przewiewnym miejscu. Nigdy nie należy suszyć plecaka w suszarce elektrycznej, ponieważ może się zdeformować, ani w miejscu bezpośredniej ekspozycji słonecznej, gdyż to może go odbarwić. Plecak podczas suszenia najlepiej pozostawić otwarty. Po wyschnięciu plecak będzie jak nowy.


Plecak często towarzyszy nam podczas pikników, festiwali i innych wakacyjnych atrakcji. A co, jeśli pojawią się zabrudzenia od trawy bądź co gorsza błota?

jak prać plecak


Wówczas najlepiej zanurzyć plecak w roztworze gorącej wody i sody oczyszczonej. Następnie należy pocierać go zwykłym mydłem za pomocą gąbki lub miękkiej szczoteczki po czym przepłukać pod niewielkim strumieniem bieżącej wody. Zacieki uda się usunąć przepłukując plamę wodą utlenioną.


Niewielkich, punktowych zabrudzeń można pozbyć się za pomocą zwilżonej gąbki, aby nie ingerować zbyt mocno w strukturę plecaka. Staraj się nie dopuścić do całkowitego przemoczenia plecaka, zwłaszcza w usztywnianych częściach. Nie jest korzystne, jeśli plecak zbyt mocno pochłonie wodę. Jego suszenie może być wówczas problematyczne.

jak czyścić plecak


Ważna jest odpowiednia pielęgnacja


Znacznie prostsza jest pielęgnacja plecaków skórzanych bądź z gładkich, śliskich tkanin. W ich przypadku wystarczy zazwyczaj przetarcie plecaka wilgotną gąbką czy chusteczką. Warto jednak robić to regularnie, by kurz nie wnikał w strukturę plecaka i nie powodował mikrouszkodzeń.


W przypadku plecaków skórzanych powinny być one odpowiednio pielęgnowane i zaimpregnowane tuż po zakupie dedykowanymi do tego środkami.

jak czyścić plecak


Warto pamiętać, że niemal każdy plecak można zaimpregnować specjalnym preparatem do tkanin w sprayu- dzięki czemu plecak będzie wodoodporny. Dobre środki impregnujące sprawiają, że plamy nie wsiąkają w materiał i brud ciężej się osadza na tkaninie. Warto pamiętać, że materiał pozbawiony impregnatu jest bardziej podatny na uszkodzenia promieniami słonecznymi.


W naszej ofercie znajdziesz wiele modnych plecaków, wykonanych z różnych tworzyw, o ciekawych fasonach i wzorach. Jak widać ich pielęgnacja i czyszczenie to nic trudnego. Stwórz już dziś swoją idealną stylizację!

 

Kolekcja naszych plecaków: (kliknij w zdjęcie) >> zapraszamy!

plecaki


Zapraszamy do lektur: Jaką torebką damską kupić? oraz Plecaki na lato.

Zostaw odpowiedź

*
*
Adres URL witryny z http://
*
* Captcha