Jak wyczyścić skórzaną torebkę domowymi sposobami?

Jak wyczyścić skórzaną torebkę domowymi sposobami?

lis 05, 2019 Pielęgnacja 0Komentarze

Jak wyczyścić skórzaną torebkę domowymi sposobami?

 

O dodatki takie jak torebki, trzeba na bieżąco dbać aby przez lata wyglądały jak nowe. Tym bardziej, jeśli mamy torebkę skórzaną. Naturalna skóra to surowiec idealny właśnie na torebki czy portfele, ale musi być odpowiednio zabezpieczony i czyszczony. Wtedy tylko będzie eleganckim dodatkiem. Jak zatem dbać o skórzaną torebkę i jak ją czyścić z plam i zabrudzeń? O ile mamy torebkę w ciemnym kolorze – czarną lub granatową, problem jest mniej widoczny niż w przypadku torebek z jasnej skóry.

 

Wszystko też zależy od stopnia zabrudzenia oraz czy robimy kompleksowe zabiegi czyszczące czy też doraźne. Jeśli zatem masz tak jak ja jasną torebkę, dziś kilka moich sprawdzonych sposobów na czyszczenie skórzanej torebki i przywrócenie jej blasku. To proste, domowe sposoby, które niemal zawsze się sprawdzają.

 

Kompleksowe czyszczenie skórzanej torebki


Zwykle takie całościowe czyszczenie torebki skórzanej przeprowadzam kilka razy do roku, obowiązkowo zawsze gdy widzę, że moja ukochana torba straciła swój urok i widać na niej plamki. I w zupełności wystarczy aby moja torba ze skóry znów lśniła i wyglądała jakbym wczoraj ją kupiła. Najczęściej plamy na jasnej torebce pojawiają się po kontakcie z ciemniejszymi ubraniami, jak np. z jeansami. Nieestetyczne granatowe przetarcia niestety nie dodają torebce uroku. Aby pozbyć się plam z torebki, zawsze mam pod ręką:

• wilgotną ściereczkę z mikrofibry,
• spirytus,
• płyn do mycia naczyń,
• tłusty krem,
• nawilżane chusteczki jednorazowe.


Wszystkie te rzeczy są bardzo pomocne i skuteczne do czyszczenia. Ściereczka z mikrofibry jest miękka i delikatna, więc nie porysuje skóry, spirytus świetnie radzi sobie z opornymi plamami i rozjaśnia je, a krem natłuszcza skórę po zabiegu pielęgnacyjnym.

 

Proces usuwania plam i konserwacji


Przystępując do procesu czyszczenia skórzanej torebki, w pierwszej kolejności zaczynam od jej wnętrza. W środku mojej torebki często znajduję rzeczy o których istnieniu pojęcia nie miałam, ale najczęściej jest tam kurz, okruszki czy stare paragony. Wtedy przewracam podszewkę na drugą stronę i wysypuję z niej niechcianą zawartość. Czasem, jeśli to konieczne (bo wnętrze jest bardzo zakurzone) używam odkurzacza. Jeśli chcę aby moja torebka była świeża, również ręcznie piorę jej środek. Oczywiście czekam aż wyschnie i wtedy zaczynam drugi etap czyli czyszczenie jej na zewnątrz.


Bardzo ważne jest suszenie torebki w temperaturze pokojowej - z dala od grzejnika.

jak wyczyścić skórzaną torebkę
Fot. powyżej: torebka z gładkiej skóry licowej - ten rodzaj skóry można czyścić płynnymi substancjami oraz natłuszczać pastami.
(model dostępny w dziale skórzane torebki listonoszki)


Jak czyścić skórzaną powierzchnię zewnętrzną torebki? Ja używam do tego ściereczki z mikrofibry zwilżonej płynem do mycia naczyń. To delikatny detergent, który nie uszkodzi skóry, a świetnie poradzi sobie z plamami. Przecieram całą torebkę i czekam aż wyschnie.


Na plamy z długopisu lepiej sprawdzi się spirytus, jest zdecydowanie skuteczniejszy. Wtedy nasączam nim płatek kosmetyczny i przecieram plamy. Jeśli nie mam akurat spirytusu, zastępuję go dezodorantem lub perfumami.


Po zakończeniu czyszczenia, przecieram torebkę tłustym kremem. Nakładam na wacik odrobinę kremu i delikatnie wcieram w skórę. Krem przywraca jej blask i chroni przed uszkodzeniami. Jeśli nie użyjemy tłustego kremu, może zdarzyć się że torebka na mrozie albo deszczu będzie pękać. Krem to świetny impregnat, dzięki niemu skóra nie chłonie wilgoci i nie sztywnieje. Ot i cały zabieg.

jak wyczyścić zamszową torebkę
Fot. powyżej: torba skórzana z wyczuwalnym włosem - do tego typu skóry naturalnej stosujemy wyłącznie impregnaty w aerozolu, natomiast czyszczenie przeprowadzamy lekko wilgotną ściereczką.

(model dostępny jest w kategorii torby na laptopa damskie)

 

 

Torebki z lakierowanej skóry - uwaga!


Warto też pamiętać, że jeśli mamy torebkę z lakierowanej skóry, nie należy używać do jej czyszczenia spirytusu. Lakier pod wpływem alkoholu wyblaknie i zniszczymy torebkę. Lepszym sposobem będzie użycie wazeliny, a do czyszczenia ściereczki z octem. Idealnie odświeży lakier i doda mu blasku. Jeśli z kolei mamy torebkę w ciemniejszym kolorze, zanim użyjemy spirytusu warto zrobić próbę jak kolor będzie reagował na alkohol. Może zdarzyć się, że wypłowieje albo odbarwi. Lepiej nie ryzykować, a zrobić próbę np. na wewnętrznej stronie paska.

Czyszczenie skórzanej torebki


A jak wyczyścić torebkę ze skóry - "na szybko"?


Zawsze w torebce mam ze sobą jednorazowe chusteczki nawilżane. Są świetne do usuwania plam. Doskonale nadają się do odświeżenia torebki. Jak dla mnie są w stanie wywabić prawie wszystkie plamy. Doskonale sprawdzą się w sytuacjach kryzysowych. Jeśli nie mam czasu na kompleksowe czyszczenie torebki, to one zawsze przychodzą mi na ratunek. Wtedy przecieram całą torebkę chusteczką nawilżaną i moja torebka znów lśni.


To moje, sprawdzone sposoby na dokładne wyczyszczenie torebki skórzanej. Po pielęgnacji torebka wygląda jak nowa i znów mogę z dumą ja nosić. Jeśli jednak te domowe metody zawiodą lepiej powierzyć ją specjaliście. Zawsze tak robie, bo wolę nie eksperymentować, za bardzo lubię moje torebki. Kaletnik to doświadczony specjalista w tej dziedzinie, więc z pewnością coś zaradzi na uporczywe plamy na torebce.


Na koniec - przestroga!


Metody przeze mnie przytoczone zostały sprawdzone na kilkunastu różnych torebkach damskich. Nie mniej jednak każdy materiał, rodzaj skóry naturalnej posiada inną fakturę, grubość i wytrzymałóść. Zawsze wszystkie procesy czyszczenia oraz konserwacji torebki skórzanej zaczynajcie na mało widocznym skrawku skóry. Czasem jest to spód torebki, czasem tylna ścianka. W razie niepowiedzenia, nie narażacie torebki widoczne na uszkodzenie.


Pozdrawiam, Agnieszka
Zapraszam też do wpisów: Jaki plecak Trekkingowy wybrać? oraz Jakie torby męskie są teraz modne?

 

Zostaw odpowiedź

*
*
Adres URL witryny z http://
*
* Captcha